Forfatter: Brian Hvarregaard
Artikler skrevet: 23
UP tjent på artikler: 22.500
Hits: 2714
Niveau: Nybegynder
Artikel UP: 1.000
Rating:
Watches
"Watches" er ikke meget anderledes end "Locals", den kan man tilføje selv, så man kan holde øje med dem på tværs af debuggingen - så længe de er i scope naturligvis. Man kan højreklikke på en variabel og vælge at tilføje en watch, eller man kan selv skrive navnet på variablen i watch vinduet. Hvis du forstår "Locals" vinduet er "Watches" stort set det sammen.

Stepping
Dette er uden tvivl det mest brugte ved debugging. Når man har fanget et breakpoint i sin applikation kan man eksekvere sit program een linie ad gangen. Det kaldes at steppe. Der er to måder at steppe på. Enten at "steppe over", eller at "steppe ind". Når man stepper over så går man til næste linie, hvis man stepper ind (i en metode) går man ind i metoden og begynder at eksekvere den linie for linie.

Hvis det er svært at se koden i ovenstående billede så kig i nedenstående kodeboks. Den røde pil, viser hvor vi står nu, vi kan nu vælge at steppe (den grønne pil, da det ikke er en metode vi kan steppe ind i). Først ved linie 21 kan vi vælge at steppe ind i en anden metode, det betyder for os at vi kommer ned i "Add" metoden og har muligheden for nede i denne at bruge alle vores værktøjer til at finde en eventuel fejl i koden.
public Form1()
{
int x = 4;
int y = 6;
x++;
y += 4;
int z = Add(x, y);
}
private int Add(int a, int b)
{
return a + b;
}
Afslutning
Debugging er aldrig det samme, men har man en fornuftigt kendskab til de værktøjer man har til rådighed, så går det nemmere og hurtigere. De værktøjer er naturligvis kun den mest basale måde at debugge på , den som uden tvivl bliver brugt mest, i 99,999% af alle tilfælde er dette tilstrækkeligt. Ved debugging bruger man ikke altid alle værktøjer hver gang, man skifter lidt rundt og finder det som fungerer bedst for en selv.