Goddag, og mange tak for jeres tid

Jeg har et program, der hiver data ned fra op til 30.000 hjemmesider ad gangen (tager typisk 2-4 timer), bruger regex til at behandle den data og derefter ligger den på hdd i .xls-format.
Kan jeg lave programmet om til at være webbaseret? Jeg tænker, at det skal køre meget clientside, da det bruger så mange ressourcer. Kan man vha. serveren bare overføre .exe samt nogle runparameter, og så få client til at køre det? Så skal folk på forhånd dog have .NET installeret. Skulle gerne virke ret simpelt, så man skriver nogle parameter på hjemmesiden og så trykker 'kør'.
Har dog ingen erfaring med internetbaserede programmer overhovedet. Kan man bruge Silverlight eller Windows Presentation Foundation til det ?
Hilsen
Soul